Etiler Diş Hekimi, Acil Diş Hastanesi Nöbetçi Dişçi Tel: (0212) 283 59 47

Sindirim sisteminin başlangıcı ağız boğaz dil olarak kabul edilir. Tüm besinlerde ağız yoluyla tüketilir. Tüketilen besinlerin sindirilebilmesi için parçalanması ve hazırlanması dişler tarafından yapılır. Bu sebeplerden dolayı ağız ve dişlerin bakımı son derece önemlidir.

* Bayramda ve tatil günlerinde açık diş terapisi,
* Nöbetçi diş hekimi kliniği ile ağrısız diş çekimi
* Etiler gece açık diş tedavisi protez tamiri
* Acil dişçi telefon numarası için sekreteri arayabilirsiniz.
* Cumartesi ve pazar günü açık diş hastanesi kanal tedavisi vs,
* 24 saat açık çocuk diş dolgusu tedavisi yenileme işlemleri.

Bu alanların temizliğiyle bakımına önem verilmeli, aynı zamanda düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız sağlığı için temizliğinin yanı sıra bazı dış etkenlerin oluşturabileceği olumsuz durumlarında önüne geçebilmek mümkündür. Ayrıca ağızın sağlıklı olması konuşma, gülme, çiğneme gibi yetilerin rahatlıkla kullanılmasını sağlar. Çok fazla sıcak olan besinlerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü aşırı sıcak ağız içindeki dokuların yanmasına sebep olabilir.

Eğer ki ağız içinde yara oluşumu gerçekleştiyse doktorkontrolüne başvurularak iyileştirilmesi için gerekli önlemler alınabilir ya da yöntemler uygulanabilir. Bir başka ağız bakımı ise dişlerin fırçalanmasıdır. Ayrıca yenen yiyeceklerden sonra ağız içi suyla çalkalanarak besin artıklarının temizlenmesi sağlanıp bakteri oluşumu önlenebilir. Tüketilen tüm besin artıkları dişlerin aralarında kalabilir ve bunların fırçalama yöntemiyle temizlenmesi gereklidir. Böylelikle diş çürümelerine karşı önlem alınmış olunur. Ağız kokusundan şikâyetçi olan birçok kişi, bu kokuya çürüklerinde neden olduğunu unutmamalıdır. Flor oranının fazla olması ise dişlerde sararmalara yol açabilir. Besin artıklarının parçalanmasını sağlayan bakteriler tarafından salgılanan salgılardan dolayı "diş plağı" oluşur. Bu tür etkenlerden dolayı ortaya çıkan asitlerden dolayı da diş minesi ve kemiği zarar görerek oyuklar oluşur. Oluşan bu oyuklara ise kavite denilir. Tıp ismi ile.

Yapılan araştırmalardan pek yavaş olarak, düzgün olmayarak elde edilen sonuçlara göre çocukların birçoğunda dişlerin çürük olduğu görülmüştür. Bu tür durumların oluşmasını ağızdaki bakteriler sağlar. Bakterilerin yanı sıra vatandaşların arasındaki besin artıkları ve diş yüzeyindeki duyarlı bir yüzey oluşması da çürükler için etken faktörlerdir. Dişlerin çürümesindeki bir diğer unsurda yoğun karbonhidratlı yani şekerli olan besinlerdir. Birden fazla nedenden dolayı ortaya çıkabilen diş çürükleri için bir başka sebepte suda bulunan flor eksikliği olmaktadır. Bu madde diş minesi direncini arttırır ve böylelikle çürüklerin oluşmasını engeller. Bu engeli hemen aşmanızı tavsiye ederiz.